Zihni Yoran 4 Düşünce

81

Bazı davranışların insanlarda bıraktığı tesirler zihni yoran düşünceler şeklinde kendini göstermektedir. Hayata karşı farkındalık kazanmak ve kendine eziyet etmeni engelleyen düşüncelerle zihni yorgunluktan kurtarmak mümkündür. Peki, zihnimi nasıl dinlendirebilirim? Öncelikle bazı zararlı düşüncelerin tesirinden kurtulmak gerekmektedir. Daha sonra birtakım zihni boşaltma egzersizleri ve zihni boşaltma meditasyonu ile zihninizi dinlendirebilirsiniz.

Psikolojiyi Olumsuz Yönde Etkileyen Zihni Yoran Düşünceler


Günlük yaşantıyı olumsuz yönde etkileyen bazı düşünce şekilleri, genellikle ilerleyen zamanlarda ciddi psikolojik rahatsızlıklara dönüşebilmektedir. Yaşam kalitesini düşüren zihni yoran düşünceler, pek çok insanın fark edemediği ve kendini kaptırdığı derin bir çukur gibidir. Bu sebeple farkındalık kazanmak ve daha olumlu düşüncelere yer vererek yaşamak kişinin yaşam kalitesini de artırarak bu derin çukurdan kurtulmasını sağlayacaktır.

1.     Yapılan Şeylere Duyulan Pişmanlık

Çoğu insanın yaptığı en büyük hatalardan biri geçmişte yaşanılan durumlardan bir türlü kurtulamamak ve anda kalamamaktır. Zihni yoran düşünceler arasında en belirginlerinden olan geçmişe duyulan pişmanlıklar, kişiyi geri dönüşü mümkün olmayan bir çıkmaza sürüklemektedir. Bu gibi durumlar genellikle, geçmişte hayatında bulunan ve kendisine bir şekilde zarar vermiş olan insanları affedememe yükünden kaynaklanır.

Affedememe, zihni yoran düşünceler arasında kişiye en çok yük olan düşünce şeklidir. Elbette bu insanların hayatınızın bir döneminde sizi üzmüş olmasından dolayı kendinizi suçlamanız doğal bir harekettir. Ancak büyük bir farkındalıkla, bunun sizin elinizde olmadığını, bu insanların sizin şu anki olgunluğa erişmenize katkıda bulunduklarının bilincinde olmanız önemlidir. Affettiğinizi düşünmelerini istemiyorsanız bile, kendi içinizde affederek bu yükten kurtulmanız gerekmektedir.

Bir diğer geçmişe yönelik pişmanlık çeşidi de kendi yaptığınız davranışlardan kaynaklı olandır. Bu durumda da yine hatalardan ders çıkarmanın önemini ve şu anki olgunluğunuza erişmenizde bunun katkısı olduğunun unutulmaması gerekmektedir.


2.     Yapılmayan Şeylere Duyulan Keşke

Bir diğer zihni yoran düşünceler de yine geçmişe yönelik yapılamayan şeylere duyulan keşke hisleridir. Bunu düşünmenin sizi olumsuz etkilemekten başka hiçbir işe yaramadığının bilincinde olarak zihninizde uzun süre yer vermemeniz gerekmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda pek çok insan geçmişine dair duyduğu bu gibi huzursuzluklar neticesinde psikolojik rahatsızlıklar yaşamaktadır.

En büyük tedavi yine insanın kendisinde saklıdır. Herhangi bir destek aldığınızda da ilk olarak size önerilecek olan şey zihninizi ve düşüncelerinizi kontrol edebilmenize yönelik olacaktır. Bunun için uyumadan önce zihni boşaltmak ve bu tarz pişmanlıklara takılı kalmamak zihninizi rahatlatacaktır.

3.     Yapılabilecek Olan Şeylerin Bilinmezliği

Çoğu insanı kaygı ve strese sürükleyen bir diğer zihni yoran düşünceler de gelecekle ilgili tüm adımların bilinmezliğidir. Özellikle gençlerde daha sık görülen, gelecek kaygısı olarak da adlandırılan bu durum, yine ciddi psikolojik rahatsızlıklara neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda zihni arındırma meditasyonu yapılmalı ve mümkün olduğunca olumsuz düşüncelere odaklanılmamalıdır.

Kaygı ve stres hormonu olan kortizol, uzun vadede salgılandığında insan vücudundaki bazı sistemleri olumsuz etkilemektedir. Sindirim sistemi, bağışıklık sistemi gibi sistemlerin etkilenmesi hem bedensel hem de zihinsel sağlık için iyi sonuçlar doğurmamaktadır.


4.     Yapılamayacak Şeylere Duyulan Çaresizlik

Zihni yoran düşünceler arasında en dikkat çekenlerden biri de çaresizlik duygusu taşımaktır. Her insanın yaşam standartları, ilgi alanları, yetenekleri, maddi ve manevi durumu farklılık gösterebilmektedir. Bu gibi durumlarda birey, elde edemeyeceği ve kendisini aşan isteklerde bulunduğunda sıklıkla çaresizlik duygusuyla karşılaşmaktadır. Uzmanların da sıklıkla önerdiği, yapabileceklerinin ve yapamayacaklarının farkında olmak bunun en önemli çözümüdür.

Kimi durumlarda çaresizliğin boyutuyla alakalı sonu depresyona kadar giden rahatsızlıklar meydana gelmektedir. Bunun zihni yoran düşünceler arasında olduğu bilinmeli ve zihni olumlu düşüncelerle doldurmak önemli rol oynamaktadır. Hayata ne kadar pozitif düşüncelerle bakılırsa o kadar iyi hisseder ve hem kendiniz hem de çevrenizdeki kişiler için mutlu bir yaşamın kapılarını aralarsınız.

 


Yazıyı Paylaş