Süpernova: Yıldızın Doğumu ve Ölümü

103

Süpernova dediğimiz şey, evrendeki en güzel olaylardan biridir. Bu olaylar Güneş gibi yıldızlarda meydana gelir. Bütün yıldızlar ölür. Bir yıldızın doğumu, ölümüne kadar kendi içerisinde olan bir savaştır. Şuanda bile uzayda, bilmediğimiz bir yerde bir yıldız patlamış olabilir.


Yıldızın kütlesi ne kadar büyükse patlama  şiddeti de o kadar fazla olur. Bir yıldızın süper nova olabilmesi için kütlesi, bizim Güneşimizin 8 katına eşit ya da daha büyük olmalıdır. Güneşimizin çok büyük olduğunu düşünebiliriz ama evrendeki yıldızlara göre son derece küçüktür. Biz, bu dev yıldızların sadece çok parlak olanlarını gözle görebiliriz.

Gökyüzündeki onuncu parlak yıldız güneşin kütlesinden 15 kat büyük olan Kızıl Betelgeuse’dur. Betergeuse aynı zamanda ölmekte olan yıldızdır. Bu yıldız 10 milyon yaşında olan genç bir yıldızdır ama bu yıldızın günleri sayılıdır. Betelgeuse patlamaya hazırlanan ve patladığında gökyüzünde tıpkı Ay’ın ışığı kadar parlak görünecektir.  Bu çok nadir ve muhteşem doğa olayı her an olabilir. Betergeuse’un patlaması tarihin en görkemli manzaralarından biri olacak ve bu her an gerçekleşebilir.

Yıldızların Savaşları