İngilizce Öğrenmenin 7 Kolay Yolu

95

Türkiye’nin yavaş yavaş özel sektöre yönelmesi, İngilizce dilinin öğrenilmesini zorunlu bir ihtiyaç haline getirmiştir. Sadece Türkiye’de değil, dünyanın dört bir yanında konuşulan ve bir çok ülkede resmî dil olan İngilizce, Tüm öğrencilerin oldukça zorlandığı bir dildir. Ancak bu yazımızda İngilizce öğretmenin 7 Kolay yolundan bahsederek, bu dille olan korkunuzu ortadan kaldıracağız.


1.     İngilizce Öğrenme Amacınızı Belirleyin

İngilizce öğrenmeye başlamadan önce, hangi amaç uğruna öğrenmek istediğinizi belirleyin. Çünkü bir amaç belirlerseniz, amacınıza ulaşama kadar İngilizce öğrenmeye azim ve sabır çerçevesinde çalışmaya yorulmadan devam edersiniz.

İngilizce seviyeniz ne olursa olsun, öğrenme amacınızı belirledikten sonra amacınıza uygun olan yöntemler ile ders çalışmaya başlamalısınız. Çünkü insan ulaşmak istediği noktayı belirlemeden, o noktaya ulaşabilesi imkânsızdır.

2.     İngilizce Öğrenmek İçin Doğru Kitaplardan ve Videolardan Yararlanın

İngilizceyi öğrenme aşamasında olan kişiler, genelde okuma ve dinleme konusunda oldukça zayıflık göstermektedir. Etkili İngilizce için ilk önce okuma ve dinleme egzersizleri yapılmalıdır. Okuma egzersizleri için internet sayfasında yer alan binlerce sesli ve görsel hikaye gibi içerikler mevcuttur.

İnternet üzerinden okunuşu da olan bir hikaye açarak, kendi kendinize egzersiz yapabilir ya da sesli bir video açarak kelimelerin okunuşunu tekrar ederek aynı zamanda içeriği takip edebilirsiniz. Bu yol size hem okula hem de dinleme becerisini kazandıracaktır.

3.     Gramersiz İngilizce öğrenilmez Gibi Düşüncelerden Uzak Durun

Türkiye’de Türkçe konuştuğu halde gramer bilgisinden uzak insanlar olduğu gibi bu, İngilizce dili içinde aynı bir durumdur. Gramere sadece İngilizce dilinin yapısını öğrenmek için ara sıra göz atmakta fayda vardır. Ayrıca ilerleyen zamanlarda öğrenilen kelimeler ve kalıplar sayesinde gramer bilgilerinizin de yerine oturduğunu göreceksiniz. Kısacası, gramerin üstünden gelmeseniz bile kelime ve kalıpları öğrenmekten vazgeçmeyin.


4.     İngilizceyi Günlük Yaşamınıza Dahil Edin

Sürekli oturarak ders çalışmak İngilizceden çabuk sıkılmanıza neden olur. Bundan dolayı İngilizceyi, ders metodundan ziyade eğlenceli bir hale getirerek öğrenmeye çalışın. Örneğin: Kısa filmler, diziler veya çizgi filmler izleyin. Ayrıca izlediğiniz videonun alt yazısının olduğuna dikkat edin.

İngilizce film veya dizi izlerken, içinde geçen bir cümle veya kelime dikkatinizi çekebilir ve aklımızda kalıcı olarak kalabilir. Zaten İngilizcenin en etkili öğrenme yolu, ezber metodundan ziyade dikkat çekerek ve bağdaşarak öğrenmektir. 

5.     İngilizce Konuşma Pratikleri Yapın

İngilizce konuşma pratikleri için online internet siteleri ya da sosyal medya hesapları üzerinden yapmalısınız. Yabancı uyruklu kişileri sosyal medya hasarlarınızdan ekleyerek, onlarla arkadaş olabilir ve bildiğiniz cümleler üzerinden pratik yapmalısınız. Bu size özgüven verecektir. Çünkü anadili İngilizce olan biri ile iletişim kırmak, İngilizce öğrenme kapasitenizi ve hızını artıracaktır. Ayrıca bu yol sayesinde İngilizce daha zevkli bir duruma gelecektir.

6.     Kelime Ezberlemekten Vazgeçin

Tüm dillerde olduğu gibi kelime ezberleme, İngilizcede de oldukça zor bir durumdur. Çünkü hiç kimse dil öğrenme aşamasında kelime ezberlemez. Düşünün hangi çocuk Türkçeyi öğrenmek için kelime ezberlemiştir. Kelime ezberleme insanı dilden soğutan bir eylemdir. Bundan dolayı film, dizi ve dergiler üzerinden İngilizce öğrenmeli ve bu kelimeleri günlük yaşamınızın uygun yerlerinde kullanmalısınız.

İngilizce öğrenme aşamasında uzun ve sıkıcı bir şekilde kelime ezberlemek yerine, online veya internet üzerinde İngilizce bulmacalara ulaşarak  bu kelimeleri akılda tutan en etkili yoldur.

7.     İngilizce Eğitimi Alın

Her ne kadar pratik bir şekilde kelime öğrenme ve video izleme gibi yollar ile İngilizce öğrenmeye çalışsanız da etkili bir şekilde öğrenmenin en kolay ve hızlı yolu, İngilizce eğitim almaktan geçmemektedir. İngilizce eğitimi için uzak mesafelerde yer alan kurslara gitmenize gerek yoktur. Çünkü gelişen internet ağı üzerinden sayısız online eğitim platformu bulunmaktadır. Siz de bu eğitim platformları arasından ücretsiz olanları favorilere ekleyebilir ve oradan eğitim alabilirsiniz.

Sonuç olarak İngilizce öğrenmek, insanlara hem iş hem de kültür bağlamında oldukça avantaj sağlayan bir dildir. İngilizce öğrenmek için para veya özel bir kurs gerekmez, aksine azimli ve sabırlı olan bir kişi, İngilizceyi öğrenmek için bir amaç belirledikten sonra yukarıda değinilen yollara çalışırsa kısa süre içinde etkili bir şekilde dil öğrenebilir. Ayrıca dil bilme seviyesini artırarak çevirmen gibi alanlara yönelerek meslek edinebilir ve güzel kazançlar elde etmesi mümkündür. 


Yazıyı Paylaş