5 Adımda Mutluluk

88

Yaşamın temel amacı olan mutluluk, tüm canlıların ihtiyaç duyduğu bir duygudur. Bu duygunun olduğu yerde sevgi ve şefkat de vardır. Bitkiler sevildiklerinde daha güzel büyürler, hayvanlar ve insanlar sevildiklerinde etrafına pozitif enerji saçarlar ve bu sevgi elden ele büyüyerek yayılır.

Ancak bazı durumlarda can sıkıcı olaylarla karşılaşıldığında mutlu olmak için çaba sarf etmek gerekmektedir. Belli psikolojik rahatsızlıklar veya dış faktörler insanların bu olumlu duyguları hissetmesine engel olabilmektedir. Bu sebeple bazı durumlarda mutluluk elde etmek için çaba gösterilmesi gerekebilir. Mümkün olduğunca kendini bırakmamak ve mücadele etmek her zaman olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Mutluluk Nedir?


Mutluluk aslında göreceli bir kavramdır. Yani kişiye göre değişiklik gösteren tanımları olabilir. Vücudumuzda mutluluk hormonu dediğimiz serotonin, kendimizi iyi hissettiğimizde ve birtakım besinlerin de takviyesiyle oluşan bu hormonun pek çok olumlu etkisi vardır.

Pozitif düşünceler gülümsemek, sevmek, öğrenmek ve hayal kurmakla oluşur. O yüzden hiçbir zaman bu dört önemli kavramı hayatınızdan çıkarmamanız gerekir. Yaşamak güzeldir ve her insan en iyi koşullarda yaşamayı hak eder. Bunun için kendisine iyi gelen şeylerle ilgilenmeli, hayatından tüm olumsuz düşünceleri çıkarmalı ve olumsuz etkileyen insanlardan da uzak durmalıdır.

Nasıl Mutlu Olunur?

İlk olarak mutlu olmak için şikayet etmekten vazgeçilmesi gerekmektedir. Aile yaşantınız, iş arkadaşlarınızla ilişkiniz ya da hayatınızda yolunda gitmeyen herhangi bir durum için sürekli şikayet ederseniz olumsuz düşüncelerle hem kendinizi hem de etrafınızdaki insanları etkilemiş olursunuz.

Kendinize sınırlar belirleyerek suçluluk hissinizi en aza indirmek, isteklerinizi ve ihtiyaçlarınızı belirlemek alınacak en doğru karar olacaktır. Daha sonrası için 5 kolay adımda amaçlarınıza ulaşacak ve kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

İlk Adım: KENDİNİ SEV

Her zaman kendi değerini bilmek ve başkalarının size değersiz hissettirmesine izin vermemek kendini sevmenin ilk kuralıdır. Kendi ihtiyaçlarınıza öncelik vererek ve fazla fedakarlıktan kaçınarak kendinize değerli olduğunuzu hissettirebilirsiniz. Hata yapmayan insan yoktur. Önemli olan hatalardan ders çıkararak ve bu hatalar yüzünden kendinizi suçlamayarak yaşamayı öğrenebilmektir. Bu sayede kendinizi daha ok severek ilk ve en önemli adımı gerçekleştirmiş olacaksınız.

İkinci Adım: GEÇMİŞİNİ AFFET

Kimi zaman yalnızca kendini affetmek yeterli olmaz. Bunun için geçmişte yaşadığınız hayal kırıklıkları ve size zamanında kötü hissettirmiş olan insanları da affetmeniz gerekir. Affetmediğiniz her insan şimdiki hayatınız için bir yüktür ve zihninizi yormaktan başka bir işe yaramaz.

Kendi hatalarınızdan ders çıkarmak kadar güzel olan bir diğer şey de geçmişte size yapılan hataları affetmek, size kattıklarından dolayı teşekkür ederek yükünüzü hafifletmektir.


Üçüncü Adım: KARAMSAR OLMA

Karamsar insanlar hiçbir zaman olumlu düşünmedikleri için hayatlarında giden her şeyden mutsuzluk duyarlar. Hem kendilerini hem de hayatlarındaki insanları suçlayarak oluşturdukları bu döngü bir türlü bitmez ve bir nevi işkenceye dönüşür. Hal böyle olunca iyi hissetmek de hiçbir zaman mümkün olmayacakmış gibi gelir ve zamanla psikolojik rahatsızlıklar oluşturabilir.

Mutlu olmak, hayatınızdaki olumsuz düşünceleri çıkarmakla olacağı için karamsar düşünmek en sık rastlanan hatalardan biridir.

Dördüncü Adım: DÜZENLİ UYU DENGELİ BESLEN

Düzenli uyku uyumak ve dengeli beslenmek serotonin salgılanmasına en çok yardımcı olan unsurlardır. Sağlıklı yiyecekler yiyerek ve günde 6 – 8 saat uyku uyuyarak serotonin salgılanmasını sağlayabilir, böylece kendinizi daha pozitif hissedebilirsiniz.

Beşinci Adım: ÖZSAYGI, ÖZGÜVEN, ÖZŞEFKAT

Son olarak kişinin kendine yapabileceği en önemli iyilikler olan özsaygı, özgüven ve özşefkatin mutlak suretle kazanılması gerekir. Öz saygı yani benlik saygısı, kişinin kendine verdiği değerle doğru orantılıdır. Kendinize ne kadar değer verir ve takdir ederseniz özsaygınız da o kadar artar.

Özgüven ise kişinin kedini iyi tanıması ve kendiyle barışık olmasıyla ilgilidir. Yine aynı şekilde özşefkat, kendine zaman ayırmak, nazik davranmak, kendinle dost olmak demektir. Mutluluk için yapılması gereken en önemli unsurlar elbette ki başkasından çok kendinden beklenilenlerdir. Kendinize ne kadar iyi davranır, sever ve değer verirseniz, başkalarının sizin hakkınızdaki olumsuz düşünceleri de kafanıza takmazsınız.


Yazıyı Paylaş