2021’de Edinmeniz Gereken 9 Alışkanlık

77

Yeni bir yıl yeni başlangıçlar ve alışkanlıkları, kısaca yeni bir seni temsil eder. Her senenin başında kendimize yeni hedefler koyarak hep kendimizi bir adım öne taşıyarak fark yaratmak isteriz. Peki, 2021’de edinmeniz gereken alışkanlıklar neler?

2021’de Mutlaka Bu Alışkanlıkları Edinmelisiniz!

Bu alışkanlıklar zor ve uzun bir yol gibi görünse de sana yeni bakış açıları kazandırmanın hazzı seni biraz daha sene yakınlaştıracak. Bu yüzden bu yıl biraz daha kendine çekil ve kendine yatırım yap. İşte kazanman gereken o alışkanlıklar şunlar;

 1.     Uyku

Evet aslında en basiti ama diğerlerine göre en zoru. Eğer benim oturmuş belli bir düzenim var her gün aynı saatte yatar aynı saatte kalkarım diyorsan sen küçük ve değerli bir yüzdeliksin. Ne yazık ki birçoğumuz telefon, çok tüketilen kafein, zamanını verimli yönetmeme gibi sebeplerden ötürü uyku saatimizi kaçırıyoruz. Bu da tüm güne verimsiz bir sen olarak yansıyor.

Oluşturduğunuz rutinden sonra 1-2 aksama olduğunda düzene komple son vermek gibi bir hataya düşmeyin sakın. Çünkü amacımız kendimize yeni bir alışkanlık kazandırmak. Ve eminim bu maddeyi doğru yaparsan günlük işlerin daha çok yoluna girecek.

 2.     Su

Su? Doğru okudunuz. Çünkü günlük belirli miktarda tüketilmeyen su size konsantrasyon bozukluğu, halsizlik ve baş ağrısı olarak yansır. Zaman içerisinde vücudunuzda depolanan yağ miktarı artarak kilo almaya aktif hale gelirsiniz.

 3.     Kitap

Kazanılması gereken en güzel alışkanlıklardan biri. Siz okudukça anlam bulur ve okuduğunuzu anladığınız sürece dinç ve bilgili hissedersiniz. Ne okuduğunuzun ya da neye ilgi duyduğunuzun önemi yok. İster polisiye romanlar olsun ister kişisel gelişim olsun. Yeter ki belli düzen çerçevesinde ilerleterek kendinize bu alışkanlığı kazandırın.

4.     Daha Az Sosyal Medya

İnternetin bize sağladığı faydalar su götürmez bir gerçek fakat ne zaman ki başında sonsuzluğa doğru kaybolmaya başladınız ve sizden çaldığı büyük vakitler varsa işte o zaman zararlarıyla karşı karşıyasınız. Kendinize koyduğunuz günlük limitli süreler sayesinde bu alandaki şeylerden bir nebze olsun daha az etkilenir ve artan vakitlerinizi daha etkin kılabilirsiniz.


 5.     Yürü/Spor Yap

Özellikle bu dönemde sık dışarıya çıkarak uzun yürüyüşler yapamıyoruz ama insanlığın doğasında hareket etmek, enerji atmak var. İmkânınız varsa yürüyün yoksa evde basit hareketlerle vücudunuzu dinç kılın.

 6.     Yatırım

Özellikle gündelik belirlediğiniz küçük bütçelerle bir dahaki sene sonuna kadar güzel bir yatırım sağlayabilirsiniz. Bu birikimlerinizi nereye harcayacağınız size kalmış. Ama bizim tavsiyemiz sonraki seneyle de birleştirerek bu istikrarı sürdürün. İnanın güzel bir bütçeyle karşı karşıyasınız.

 7.     Kendi Konfor Alanın Dışında Bir Uğraş

Bu adım zor gibi görünse de ezberlediğimiz işlerden kaçmak ve kendimize yeni beceriler kazandırabilmenin yolu buradan geçiyor. Bu uğraş çok yabancısı olduğunuz doğa anaya ektiğiniz fidan olabilir, resim yapmak olabilir kısaca her şey olabilir. Burada devreye siz giriyorsunuz. Neye yabancıysanız ona bir adım atın ve kendinizi bu alanda eğitin.8.     Zaman Ayır

Ama kendine. Çünkü belli sebeplerden ötürü kendi vaktinden kıstığın, yapmak isteyipte hep geçiştirmekte olduğun bir şey olsun. Kendine ayırmış olduğun zaman senin zamanın. Onların kontrolü tamamen senin elinde.

 9.     Kıymet Bil

Daha çok kıymetini öğrendiğimiz 2020 yılında, bize bahşedilen sağlığın en önemli servet olduğunu bir kez daha hatırlattı bu yıl hepimize. Bu yalnızca sağlıkla da sınırlı kalmadı. Dışarı çıkıp özgürce dolaştığımız sokaklar bize bir adım kadar uzaktı. Halada öyle. Ciğerlerimize soluduğumuz temiz havayı bu günlerde mumla arar olduk.

Varmak istediğimiz nokta şu ki eksikliğini çektiğiniz şeylere üzülmek yerine elimizdekilerin kıymetini bilerek daha mutlu olabiliriz.

 


Yazıyı Paylaş